Profilaktyka szkolna

Straż Miejska w Jaśle od wielu lat prowadzi szeroką działalność profilaktyczną. W tym zakresie działania realizuje Komórka ds. Profilaktyki Szkolnej. Utworzenie w 2015 roku Komórki ds. Profilaktyki Szkolnej umożliwiło lepszą koordynację i specjalizację funkcjonariuszy zajmujących się edukacją. Jest ona inicjatorem spotkań ukierunkowanych na edukację dzieci i młodzieży naszego miasta, mających na celu zapobieganie popełnianiu wykroczeń i przestępstw oraz zjawiskom kryminogennym.

W zakresie zadań Komórki ds. Profilaktyki Szkolnej znajduje się realizowanie tematów informacyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów, rodziców oraz nauczycieli. W ramach działalności profilaktycznej zostały przygotowane programy tematyczne adresowane do  dzieci i młodzieży z jasielskich przedszkoli , szkół podstawowych i gimnazjalnych:

    Przedszkola

      „Z bajką bezpieczniej”

1.    Z Autochodzikiem - nauka i dobra zabawa.
2.    Przyjaźń na czterech łapach, czyli jak być odpowiedzialnym opiekunem zwierząt.
3.    Humory i humorki.
4.    Bezpieczne smyki.
5.    Ja też potrafię pomóc - mały ratownik.
6.    Jestem strażnikiem przyrody.


    Szkoły Podstawowe

„Bezpieczne dzieciństwo” (kl. I-III)

1. Z Autochodzikiem - nauka i dobra zabawa.
2. Przyjaźń na czterech łapach, czyli jak być odpowiedzialnym opiekunem zwierząt.
3. Humory i humorki.
4. Baw się bezpiecznie.
5. Jestem strażnikiem przyrody.

„Bezpieczne dorastanie” (kl. IV-VI)

1. Zaplątani w sieci.
2. Kilka słów o ciemnej stronie dojrzewania - klasy VII.
3. Stop wandalom. Chuliganom powiedz NIE!!!
4. Eko – strażnik.


   Klasy Gimnazjalne

„Decyduję świadomie”

1. Stop wandalom. Chuliganom powiedz NIE!!!
2. Kilka słów o ciemnej stronie dojrzewania.
3. Nieletni nie znaczy nieodpowiedzialny - unikanie zachowań ryzykownych.


„Bezpieczne ferie” (styczeń, luty)
„Bezpieczne wakacje” (maj, czerwiec)

Podczas zajęć z uczniami wykorzystywane są ciekawe prezentacje multimedialne przygotowane przez funkcjonariuszy na potrzeby prelekcji. Zajęcia profilaktyczne są realizowane w formie pogadanek, burzy mózgów warsztatów i konkursów. Tam gdzie jest to możliwe strażnicy miejscy uczą dzieci zdobywać wiedzę poprzez zabawę, film, zajęcia manualne oraz czytanie bajek edukacyjnych.


Dodatkowo funkcjonariuszki z Komórki ds. Profilaktyki Szkolnej  biorą udział w festynach z udziałem dzieci i młodzieży, organizowanych na terenie naszego miasta podczas których w formie gier, zabaw i konkursów, kontynuują edukację nt. bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożenia.
Zajęcia, które realizują strażnicy są zawsze dostosowane do poziomu słuchaczy oraz do potrzeb pedagogów. Podstawą doboru treści i metodyki poszczególnych programów jest przede wszystkim wiek odbiorców, poziom wiedzy oraz stopień ich rozwoju poznawczego.
Do programów profilaktycznych Straży Miejskiej można przystąpić w dowolnym momencie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, tak abyśmy mogli sprostać wszystkim Państwa oczekiwaniom. Pisemne zgłoszenie należy przesłać na adres Straży Miejskiej w Jaśle. W treści zgłoszenia prosimy wskazać osobę do kontaktu oraz numer telefonu. Realizacja poszczególnych programów zawartych w ofercie odbywa się we współpracy koordynatora zespołu ds. profilaktyki z dyrekcją, pedagogiem szkolnym lub nauczycielem i polega na ustaleniu terminu, formy i przebiegu spotkania informacyjno-edukacyjnego dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów, rodziców i rad pedagogicznych.
Każdego roku staramy się wprowadzić nowe bloki tematyczne dostosowując je do potrzeb przedszkoli i szkół, w których prowadzimy zajęcia.
          
              

 

Zachęcamy wszystkie szkoły i przedszkola na terenie naszego miasta do zapoznania się z nową ofertą programową na rok szkolny 2017/2018.  

ZAPOTRZEBOWANIA NA PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

placówki przekazują swoje zgłoszenie na adres:

 Zespół ds. Profilaktyki Straży Miejskiej w Jaśle
ul. PCK 2a 38-200 Jasło tel. (0-13) 4486367 fax. (0-13) 4486370
  www.strazmiejskajaslo.pl
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszelkich informacji na temat działań profilaktycznych prowadzonych przez Straż Miejską w Jaśle udziela:

             
     mł. inspektor mgr Bożena Krupa    mł. inspektor mgr Iwona Głogowska          

 Zapraszamy do podjęcia wspólnych ze Strażą Miejską w Jaśle

            działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

 

                                            

Dodatkowe informacje