Jak segregować śmieci i dlaczego warto to robić? Jak oszczędzać wodę i energię? Jak możemy pomóc naszej planecie? Między innymi o tym dowiedziały się dzieci w trakcie ekologicznych lekcji zorganizowanych przez strażniczki miejskie w ramach obchodów Dnia Ziemi.
Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, jest największym na świecie świętem ekologicznym, zapoczątkowanym w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. W Polsce obchodzimy Dzień Ziemi od 1990 r. Święto to związane jest ściśle z troską o niebieską planetę i ochroną środowiska. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie odpowiedzialności za ziemię.
Straż Miejska w Jaśle cyklicznie odwiedza przedszkola i szkoły, by spotkać się z młodymi mieszkańcami Jasła i uczy ich o bezpieczeństwie lub innych ważnych zagadnieniach, w tym ekologii. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia ekologiczne, dowiedzieli się jak poprawnie segregować odpady, kim jest młody ekolog, czym nie wolno palić w piecu co., jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na organizm człowieka oraz co zrobić, by nasz świat był piękny i czysty. Po dawce wiedzy teoretycznej był i czas na praktykę. Chętni uczniowie mieli za zadanie posegregować przygotowane odpady do odpowiednich pojemników.
Nauka dobrych nawyków i zachowań proekologicznych od najmłodszych lat jest ważna. To przecież dzieci są przyszłością naszych miast i planety, więc warto przekazywać im dobre praktyki. Poprzez dzieci docieramy też do dorosłych mieszkańców naszego miasta. Dlatego każdego roku straż miejska prowadzi szereg tego typu zajęć, nie tylko w miesiącu kwietniu związanym z Dniem Ziemi, ale również przez cały rok. Kolejne zajęcia już wkrótce.