W tym roku przypada 30 rocznica powołania do życia Straży Miejskiej w Jaśle. Uroczysty jubileusz jest okazją do przypomnienia początków naszej formacji.
Historia Straży Miejskiej w Jaśle rozpoczęła się 31 stycznia 1992 roku. Ówczesny burmistrz Jasła Andrzej Kachlik, podpisał zarządzenie nr 5/92 o utworzeniu Straży Miejskiej w Jaśle. Na 1 lutego 1992 r. wyznaczona została data rozpoczęcia jej działalności.
Na komendanta straży miejskiej został powołany Kazimierz Wiśniowski. Do pracy zatrudniono wówczas czterech funkcjonariuszy.
Jak to często bywało w czasach transformacji ustrojowej, początki do łatwych nie należały. Strażnicy nie mieli umundurowania, sprzętu, samochodu, ani nawet własnej siedziby. Początkowo podstawowym zadaniem funkcjonariuszy, zgodnie z przepisami, było wykonywanie czynności administracyjno – porządkowych na terenie miasta. W roku 1994 r. Straż Miejska otrzymała pierwszy radiowóz FSO Polonez.
Przełomowym momentem funkcjonowania był rok 1997 ponieważ ukazała się wówczas ustawa o strażach gminnych, która ujednoliciła prawa i obowiązki strażników. Wszyscy strażnicy w Polsce dostali takie samo umundurowanie, obowiązujące do dziś.
W miarę upływu lat jedni funkcjonariusze odchodzili, a szeregi zespołu zasilali nowi. W 2002 r. komendantem został Ryszard Mastej, a po nim funkcję tę piastował Paweł Szynal. Od roku 2017 funkcję komendanta ponownie pełni Kazimierz Wiśniowski.
Obecnie w formacji pracuje 18 mundurowych, siedmiu operatorów oraz jedna osoba w administracji. Miejski monitoring, który obsługują nasi pracownicy, prowadzi całodobową obserwację rejonów objętych zasięgiem 68 kamer.
Strażnicy każdego dnia realizują szereg interwencji. Zgłoszenia, które trafiają do nas na numer 986, dotyczą m.in. ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Są to przede wszystkim podejrzenia spalania odpadów, zaśmiecania czy nieporządku.
Zgłoszenia dotyczą również nieprawidłowego parkowania na terenie naszego miasta, dlatego naszym priorytetem jest zmniejszenie liczby wykroczeń drogowych i działania na rzecz środowiska. Do dyżurnego trafiają także zgłoszenia dotyczące bezdomnych czy rannych zwierząt potrzebujących pomocy. Straż wykonuje wiele zadań drobnych, praktycznie niezauważalnych dla mieszkańców, ale istotnych dla ich komfortu życia.
Zespół ds. profilaktyki zajmuje się edukacją w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez uczestnictwo w lekcjach szkolnych, przedszkolnych, spotkaniach z osobami starszymi, podczas festynów i pikników organizowanych w mieście oraz organizację wielu akcji propagujących właściwe postawy wśród dzieci i młodzieży. Działania profilaktyczne Straż Miejska rozpoczęła w 2003 roku. Dziś prowadzimy zajęcia w ramach swoich własnych programów profilaktycznych, a zajęcia cieszą się wciąż dużą popularnością. Bardzo dobrze układa się współpraca straży z placówkami oświatowymi – szkołami, przedszkolami. Funkcjonariusze z Zespołu ds. profilaktyki pamiętają o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży zarówno w czasie roku szkolnego, jak i w trakcie letnich oraz zimowych wakacji.
W trudnym okresie pandemii Straż Miejska zajmuje się także rozwożeniem żywności dla osób przebywających na kwarantannie oraz pomocą w dowozie osób starszych i z niepełnosprawnościami do punktów szczepień. Nadal wspólnie z policją prowadzimy kontrole obowiązkowego noszenia maseczek oraz osób przebywających na kwarantannie.
Podczas wykonywania czynności służbowych regularnie współpracujemy z wieloma podmiotami m.in. z wydziałami Urzędu Miasta, policją, strażą̨ pożarną̨, pogotowiem ratunkowym, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jaśle, placówkami oświatowymi.
Nasza formacja na przestrzeni lat rosła w siłę, dojrzewała i zmieniała się. Każda z tych zmian była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i próbą udoskonalenia naszych działań, tak byśmy byli jeszcze bardziej pomocni i skuteczni. Od 30 lat niezmiennie staramy się, by mieszkańcy Jasła czuli się w nim dobrze i bezpiecznie. Każdego dnia dbamy o spokój i porządek publiczny. Braliśmy udział w zabezpieczaniu najważniejszych wydarzeń w naszym mieście. Natychmiast ruszaliśmy na pomoc, gdy dochodziło do wydarzeń tragicznych związanych z klęskami żywiołowymi, czy innymi zdarzeniami kryzysowymi.
Niestety w związku z pandemią nie mamy możliwości obchodzenia naszej rocznicy w sposób szczególny. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy na przestrzeni lat pracowali w jasielskiej straży miejskiej oraz tym, którzy współpracują z nami i wspierają nasze działania. Cieszymy się, że możemy być potrzebni i dziękujemy za zaufanie.
Z mieszkańcami i dla mieszkańców 🙂