Jasielscy strażnicy miejscy każdego dnia spotykają się z kuriozalnymi przypadkami łamania zasad dotyczących parkowania w naszym mieście. Na „kopercie”, na trawniku, na środku chodnika czy na przejściu dla pieszych. Trzeba przyznać, że w wyborze miejsca parkingowego kierowcom fantazji nie brakuje. Niestety do poprawy sytuacji w zakresie parkowania nie wystarczą tylko mandaty, konieczna jest zmiana społecznego postrzegania tego rodzaju wykroczeń w ruchu drogowym. Wśród usprawiedliwień, które zdarza im się słyszeć od nieprawidłowo parkujących kierowców, stanowczo zbyt często pojawia się bezrefleksyjne stwierdzenie: „zaparkowałem tu, bo gdzie indziej nie było miejsca”. Pozostawiając swój pojazd „na chwilę” albo „tak, jak stoją inni”, każdy kierowca powinien zadać sobie pytanie, czy nie ściąga zagrożenia na innych użytkowników drogi: pieszych, rowerzystów, kierowców? Czy nasza wygoda lub pośpiech są tu usprawiedliwieniem? Czy pozostawiając wąskie przejście uwzględniamy potrzeby osoby na wózku czy rodziców z dziećmi?
Zauważamy, że w związku z pojawieniem się nowych płatnych stref parkowania w Jaśle, kierowcy pojazdów, chcąc uniknąć opłat parkingowych, zatrzymują swoje samochody na pobliskich osiedlach w centrum miasta. Z uwagi na ilość aut parkowanych w miejscach bez opłat, nie dla wszystkich starcza miejsca. W związku z tym pojawiają się tam częściej niż zwykle naruszenia przepisów z zakresu ruchu drogowego. Kierowcy zaczynają wykorzystywać każdy skrawek wolnej przestrzeni i coraz częściej zdarza się, że auta parkowane są na chodnikach, przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach i trawnikach. Mieszkańcy osiedli zgłaszają także problemy związane z parkującymi wzdłuż ulic pojazdami, które utrudniają przejazd. Funkcjonariusze podejmują interwencje w związku ze zgłoszeniami, ponadto prowadzą też własne działania kontrolne w miejscach, w których pojawiają się najczęściej sytuacje problemowe. Wzmożone działania straży miejskiej będą nadal prowadzone w obszarach uznanych za najbardziej uciążliwe dla mieszkańców.
Przypominamy, że straż miejska może ukarać mandatem osobę, która nie przestrzega przepisów dotyczących parkowania. Kierowca może otrzymać mandat m.in. za niestosowanie się do znaków zakazujących parkowanie, za parkowanie na chodniku, utrudnianie ruchu czy za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej.