Śmiało można powiedzieć, że monitoring jest sercem Straży Miejskiej w Jaśle. Obsługiwany przez operatorów, pracuje 24 godziny na dobę, we wszystkie dni w roku. Obecnie dysponuje 67. kamerami, w większości są to kamery obrotowe, o wysokiej rozdzielczości.
System monitoringu wykorzystywany jest w celu zabezpieczenia prewencyjnego monitorowanego rejonu miasta oraz szybkiego kierowania w rejon zagrożony patroli straży miejskiej lub innych służb w zależności od rodzaju zagrożeń. W ostatnich miesiącach, do najczęstszych należały działania dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, udzielania wsparcia podejmującym zadania służbowe patrolom ( interwencje, akcje ratownicze), a także podrzucania odpadów wielkogabarytowych pod wiaty śmietnikowe.
Możliwość rejestrowania zdarzeń pozwala na ujęcie sprawców wykroczeń i przestępstw na podstawie zapisu monitoringu. Ponadto za pośrednictwem monitoringu zbierany jest materiał dowodowy nie tylko dla Straży Miejskiej, ale również dla Policji, Prokuratury czy Sądu.
Dnia 07.10. w przejściu podziemnym na ul. Metzgera w Jaśle nieznany mężczyzna niszczył ściany rysując graffiti – dzięki kamerze zamontowanej w miejscu zdarzenia i szybkiej reakcji operatora, patrol policji mógł ująć sprawcę tego wykroczenia.
Przy pomocy kamery z ośrodka rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa” oraz patroli policji, wielokrotnie udaremniono nielegalne łowienie ryb.
Bardzo poważne zdarzenie miało miejsce dnia 14.10. przy ul. Metzgera – kamera zarejestrowała upadek kobiety ze schodów. Operator monitoringu niezwłocznie wezwał służby ratunkowe.
Dobrze zakończyła się też przygoda psa, który 06.10. wpadł do fontanny w Parku Miejskim – w porę został zauważony i uwolniony.
Monitoring miejski nie jest tylko narzędziem służącym w rozstrzyganiu spraw związanych z wykroczeniami, przestępstwami karnymi, ale również jest pomocny w zabezpieczaniu imprez sportowych i kulturalnych, czy do szybkiej oceny sytuacji na ulicach i skrzyżowaniach w naszym mieście.