Mając na uwadze bardzo trudną sytuację związaną z dużą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, strażnicy miejscy prowadzą działania mające na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców.
W związku z informacjami od zgłaszających, którzy zwracają uwagę na osoby w zamkniętych pomieszczeniach tj. supermarketach, galeriach handlowych czy budynkach użyteczności publicznej bez prawidłowo założonych maseczek, strażnicy sprawdzają czy wszyscy stosują się do obowiązku zasłania ust i nosa. Ponadto przypominają o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania obostrzeń, a osoby niestosujące się do obowiązujących przepisów muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami, w tym z grzywnami (mandaty karne do 500 złotych).
Art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń mówi: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych
u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany”.
Z uwagi na ciągle rosnące ryzyko zakażenia się COVID-19, strażnicy miejscy wspierają również służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się choroby m.in. poprzez pomoc w nadzorze osób objętych kwarantanną domową na terenie miasta Jasła. Funkcjonariusze raz na dobę sprawdzają, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania. Oprócz kontroli strażnicy zbierają także informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną potrzebują pomocy, by następnie niezwłocznie przekazać takie informacje wskazanym instytucjom pomocowym. W dalszym ciągu realizujemy dowóz pacjentów, którzy mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień.
Ponadto przypominamy, że w związku ze wzrostem zakażeń rząd wprowadził zmiany w obostrzeniach na terenie Polski. Od 1 grudnia br. (środa) na terenie naszego kraju obowiązują zmienione obostrzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem.
Najważniejsze zmiany dotyczą:
- Podczas zgromadzeń i uroczystości limit osób zostaje zmniejszony ze 150 do 100 osób. Obostrzenia obejmują m. in. spotkania, dyskoteki.
- Imprezy sportowe na świeżym powietrzu mogą gromadzić 250 osób.
- Obłożenie uczestnictwa w miejscach publicznych: limit z 75% zmienia się na 50%. Dotyczy instytucji kultury, lokali gastronomicznych, hoteli, kościołów.
- Zmianie uległa też liczba osób w konkretnych obiektach: galerie handlowe, kluby fitness, siłownie. Wcześniej limit wynosił 10 mkw na 1 osobę w pomieszczeniu, od dziś jest to 15 mkw na osobę.
Szczegóły dotyczące dostępne są w poniższym akcie prawnym: