Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 roku przypada 7 lutego i obchodzony jest w naszym kraju po raz 19. Tegoroczne uroczystości obchodzone są pod hasłem „Działajmy razem!” i prawdziwą siłą tej akcji jest włączanie lokalnych organizatorów. Przez luty i marzec w obchody DBI jak co roku, aktywnie włączają się szkoły, biblioteki, służby mundurowe i instytucje z całej Polski, a także – co najważniejsze – uczniowie, którzy zgłaszają i realizują własne pomysły dotyczące bezpiecznego, aktywnego i kreatywnego korzystania z internetu.
Co możemy zrobić by chronić siebie oraz bliskich przed niebezpieczeństwami czyhającymi online? Czy w dobie ekranów można budować wartościowe relacje? Hejt – czym jest i jakie niesie za sobą konsekwencje?
To tylko kilka z pytań, na które mogli znaleźć odpowiedź uczestnicy obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który został zorganizowany przez Straż Miejską w Jaśle i Urząd Miasta w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury w naszym mieście. W dniu 8 lutego w Jasielskim Domu Kultury młodzież ze szkół podstawowych przywitała Elwira Musiałowicz – Czech zastępca burmistrza Miasta Jasła oraz Kazimierz Wiśniowski Komendant Straży Miejskiej w Jaśle.
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl „W sieci” zagrany przez aktorów Teatru Króla z Łodzi, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił, jak ogromnym zagrożeniem jest hejt, zawieranie znajomości w Internecie czy nieodpowiednie zabezpieczenie swojego komputera. Zarówno przekonująca gra aktorów, jak i młodzieżowy język, którym się posługiwali, a przede wszystkim niekonwencjonalna forma spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i uwagą widowni. Po spektaklu aktorzy dyskutowali z młodzieżą na temat zagrożeń poruszanych w trakcie przedstawienia.
Uroczystość uświetnił występ wokalistów Jasielskiego Domu Kultury Grety Stefańskiej i Jakuba Kaszowicza, przygotowanych przez Ewę Grzebień, Kierownika Działu Animacji i Kultury JDK.
Dzień Bezpiecznego Internetu to również inne działania edukacyjne realizowane przez Straż Miejską w Jaśle. Na przełomie lutego i marca funkcjonariuszki spotykają się z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach oraz szkołach, realizując zajęcia multimedialne w oparciu o program „Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny Internet”.