Uroczysta Inauguracja Miejsca Pamięci o Męczennikach Katyńskich

Uroczystości związane z otwarciem „przestrzeni pamięci” rozpoczęły się w piątek, 19 maja o godzinie 9.00 Mszą Świętą w Parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, w intencji męczenników katyńskich i ich rodzin. Tuż po mszy świętej, wszyscy zgromadzeni udali się do budynku Zespołu Szkół Miejskich nr 3, na ceremonię poświęcenia ściany pamięci, która w postaci szesnastu betonowych bloków ma symbolicznie przypominać o wywodzących się z ziemi jasielskiej ofiarach Katynia. Na ścianie frontowej został umieszczony napis „Gloria victis oremus”, czyli „chwała zwyciężonym módlmy się”. Utworzenie tego miejsca pamięci o zasłużonych w walce o niepodległą Polskę rodakach, to pomysł jednej z nauczycielek gimnazjum, która wspólnie z dwoma uczennicami zaangażowała się w to przedsięwzięcie.

Obok uczniów i nauczycieli gimnazjum w uroczystościach wzięli udział liczni zaproszeni goście m.in. przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele rodzin katyńskich, a także osoby reprezentujące Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Komendę Powiatową Policji w Jaśle, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Wojskową Komendę Uzupełnień w Jaśle, miejskie instytucje kultury, a także harcerze i poczty sztandarowe. Straż Miejską w Jaśle reprezentował Komendant Kazimierz Wiśniowski.

To była ciekawa i piękna lekcja historii. Celem tej uroczystości było przypomnienie wszystkim zgromadzonym losów Polski i Polaków. Pamięć o poległych powinna być przestrogą dla przyszłych pokoleń, a obecnie powinna łączyć młodszą i starszą generację. Tego typu uroczystości rozbudzają patriotyzm, poczucie własnej państwowości. Są również wyrazem wdzięczności dla tych, którzy bronili polskości i dla niej oddali swoje życie.

Dodatkowe informacje