Konferencja pod hasłem "Powstrzymaj pijanego kierowcę"

Jeśli widzisz kierowcę, który zachowuje się podejrzanie, reaguj – to główne przesłanie konferencji, która w dniu 17 maja odbyła się w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Głównym celem akcji „Powstrzymaj pijanego kierowcę”, jest uświadomienie społeczeństwu, że jazda pod wpływem alkoholu powoduje straszne skutki. Odpowiedzialna powinna być też osoba, która wsiada do samochodu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Często świadkowie takich sytuacji poprzez właściwą interwencję mogą zapobiec wielu tragediom powodowanym przez pijanych kierowców.

Organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Jasła, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. W konferencji wzięło udział wielu przedstawicieli instytucji i podmiotów, które na co dzień realizują zadania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego. Wśród zaproszonych gości i uczestników spotkania obecni byli przedstawiciele oświaty, Policji i Straży Miejskiej m.in. insp. Paweł Filipek Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, nadkom. Jacek Krzyżak Komendant Powiatowy Policji w Jaśle, a także komendant Straży Miejskiej w Jaśle Kazimierz Wiśniowski. Partnerem tej konferencji był m.in. Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego reprezentowany przez Jerzego Adama i Józefa Biernackiego.

W trakcie konferencji została przedstawiona prezentacja multimedialna poświęcona zagadnieniom związanym z obecnością pijanych kierowców na naszych drogach. Przedstawiono także, jak należy postępować, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, gdy pijana osoba zamierza prowadzić lub już prowadzi samochód.

W trakcie spotkania uczestnicy mogli skorzystać z symulatora wypadków, udostępnionego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie i na własnej skórze przekonać się, jak wygląda wypadek drogowy.

Podsumowując spotkanie organizatorzy zachęcali uczestników do nawiązywania współpracy z jak największą liczbą podmiotów, bo tylko wspólne działania wszystkich instytucji, mogą pomóc w promowaniu idei powstrzymywania pijanych kierowców.

Dodatkowe informacje